Budowa własnego domu – kto się na nią decyduje?
Chęć posiadania własnego domu jest naturalna i raczej nie zaskakuje. Dom to niezależność, większa przestrzeń i pełna swoboda. Oczywiście realia życia są takie, że nie każdy może sobie na takie lokum pozwolić. Decydujące znaczenie mają tutaj rzecz jasna czynniki natury ekonomicznej.
Trzeba po pierwsze dysponować odpowiednią działką, która kosztuje, a potem środkami na wybudowanie domu, co bywa jeszcze poważniejszym wydatkiem niż kupno gruntu. W zdecydowanie lepszej sytuacji są ci, którzy odziedziczą teren, na którym można budowę zrealizować – oni bowiem ponoszą jedynie koszt samej budowy i wszystkich kwestii związanych z jej przygotowaniem. Ci, którym los poskąpił działki budowlanej, muszą najpierw kupić ją, a potem sfinansować budowę. To już spora inwestycja, której samodzielnie mogą podołać tylko nieliczni.
Większość budujących swoje domy musi podeprzeć się kredytem bankowym w różnej wysokości. Ów kredyt frankowy jest brany niemal zawsze pod hipotekę domu, a więc jeśli pojawią się problemy ze spłatą, nieruchomość może zostać przejęta przez bank i zlicytowana. To skrajny scenariusz, jednak każdy z kredytobiorców musi mieć taką ewentualność na uwadze. Budowa domu jest zatem sporym wyzwaniem i każdy prywatny inwestor musi liczyć się z wieloma ewentualnościami.
Marzenia są jednak silne i wiele osób po prostu decyduje się na postawienie swojego własnego kąta. Ci konsumenci, którzy mają jednocześnie realną poduszkę finansową, są rzecz jasna w zdecydowanie lepszej sytuacji niż ci, którzy są jej pozbawieni. Bez kredytu się nie obejdzie, warto więc kalkulować z głową! Trafne oszacowanie kosztów wybudowania domu jest szalenie istotne, bo jeśli w tym zakresie zostaną popełnione jakiekolwiek błędy, może pojawić się problem z realizacją inwestycji. Bywa, że kosztorys budowy zawiera poważne niedociągnięcia, a to może mieć fatalny skutek – pieniędzy zabraknie w trakcie prac, a to może wiązać się z koniecznością zaciągania kolejnych zobowiązań, które zawsze stanowią obciążenie.
Warto wobec tego mieć na uwadze wszystkie scenariusze i tak gospodarować pieniędzmi już na etapie symulacji, aby uniknąć przykrych niespodzianek i towarzyszącego im stresu. Nie zawsze jest o to łatwo, bo dla większości osób budowa domu jest największym logistycznym i finansowym przedsięwzięciem w życiu. Na pewno nie trzeba być osobą specjalnie zamożną, aby z powodzeniem wybudować własny dom, choć zamożnym z pewnością będzie łatwiej to zrobić. Polityka banków jest dziś taka, że jeśli na przykład małżonkowie mogą się pochwalić stałymi, regularnymi dochodami odpowiedniej wysokości, a jednocześnie dysponują środkami na wkład własny, to uzyskanie kredytu jest w pełni wykonalne.
Warto skorzystać w takich przypadkach z pomocy doradcy kredytowego, który nierzadko ma narzędzia pozwalające na uzyskanie korzystniejszych warunków spłaty aniżeli te oferowane „regularnym” klientom banku. Jeśli nadarza się okazja, by poprawić swoją sytuację kredytową, zdecydowanie warto z niej skorzystać.