Dyski twarde

Dyski twarde

Dyski twarde umożliwiają magazynowanie danych w komputerze. Są istotnym elementem wyposażenia sprzętu komputerowego. Nazwa wywodzi się od podłoża, na które nanosi się warstwę magnetyczną. W odróżnieniu od dyskietek, które były dyskami miękkim, a warstwa magnetyczna była nanoszona na podłoże elastyczne, w przypadku dysków twardych podłoże, na które nanoszona jest warstwa magnetyczna jest twarde.

Krótka historia dysków twardych

Pierwszy dysk twardy powstał w 1956 i został skonstruowany przez firmę IBM. Był to dysk 24 calowy o pojemności 5 megabajtów. Pierwszy dysk o wielkości 5,25 cala został stworzony w 1980 roku, a współcześnie najpopularniejszy 3,5 calowy dysk został stworzony w roku 1987. Pojemność dysków przez ten czas wzrosła od wspomnianych pięciu megabajtów do parunastu terabajtów przypadających na jedną fizyczną jednostkę magazynująca.

Rodzaje dysków twardych

Aktualnie na rynku dominują dwa rodzaje dysków twardych: HDD oraz SSD.

  • HDDHard Disc Drive to dysk o klasycznej budowie, który do działania wykorzystuje wirujący talerz magnetyczny, wykonany najczęściej ze szkła pokrytego warstwą metalu oraz cienkiej na kilka mikrometrów warstwy magnetycznej. W obrębie obudowy dysku znajdują się także głowice elektromagnetyczne, które służą do zapisu i odczytu danych z dysku. Na jeden talerz zawsze przypadają dwie głowice – jedna służąca do odczytu, a druga do zapisu danych.

    W przypadku dysków HDD istotnymi parametrami ich pracy jest pojemność, prędkość obrotów z jakimi wiruje talerz magnetyczny – wyrażana w obrotach na minutę, szybkość transmisji danych oraz czas dostępu do danych zgromadzonych na dysku.

  • SSD – Solid State Drive to dysk, w którym wyeliminowano ruchome elementy występujące w tradycyjnym dysku twardym. Zamiast talerza magnetycznego, dyski SSD wyposażone są w kości NAND, które magazynują dane. Dostęp do kości (których może być od kilku do nawet kilkunastu w jednym dysku) może następować równocześnie, przez co taki dysk jest o wiele szybszy od tradycyjnego dysku talerzowego. Dodatkowo dyski SSD dzięki swojej budowie są o wiele bardziej odporne na wstrząsy oraz pracują prawie bezgłośnie.

Ciekawostki

Dwoma bardzo istotnymi pojęciami w obrębie nośników danych jest sektor dysku i klaster dyskowy. Sektor jest najmniejszą wartością w której umieszczone mogą być dane na dysku twardym. Współcześnie najniższą wartością jednego sektora jest 4096 bajtów. Klaster jest pojęciem szerszym – zawiera w sobie od jednego do kilku sektorów. Klastry są adresowane w pamięci i podczas odczytu danych z dysku umożliwiają one dostęp do zmagazynowanych danych. Do najważniejszych producentów dysków twardych zarówno HDD jak i SSD można zaliczyć firmy Seagate, Western Digital, Toshiba oraz Intel..

na czym polega audyt wydruku