Kradzież kół i AC
Ubezpieczenia komunikacyjne dzielą się na te obowiązkowe i dobrowolne. Obowiązkiem posiadacza pojazdu jest wykupienie polisy OC. Natomiast inne rodzaje ubezpieczeń zależą od jego woli. Ubezpieczenie AC, czyli autocasco, to przykład dobrowolnej polisy, która ma chronić pojazd oraz jego wyposażenie przed zniszczeniem, uszkodzeniem czy kradzieżą. Zakres autocasco zależy od warunków danej firmy ubezpieczeniowej. Zanim podejmiemy decyzję o wykupieniu AC w danym towarzystwie ubezpieczeniowym, należy przyjrzeć się uważnie Ogólnym Warunkom Ubezpieczenia.
To właśnie tam zawarte są najważniejsze kwestie. Autocasco ma chronić auto od przeróżnych zdarzeń. Zazwyczaj AC obejmuje uszkodzenia powstałe przy kolizji i wypadkach z innymi pojazdami czy osobami trzecimi. Zakres autocasco dotyczy również uszkodzeń samochodu, które spowodowały inne osoby czy zwierzęta. Istotną kwestią są kradzieże. Warto zwrócić uwagę czy dane ubezpieczenie AC zapewnia wypłatę świadczeń w razie kradzieży pojazdu lub kradzieży jego części, w tym kół.
Kradzież kół nie jest wcale wymyślną kwestią i może przytrafić się każdemu kierowcy. Warto zatem zabezpieczyć się przed takimi nieprzyjemnymi zdarzeniami. Warto wiedzieć, że polisa autocasco jest w stanie pokryć koszty w razie kradzieży kół. Pamiętajmy, by umowa zawierała zapis o kołach niestandardowych. Możliwy jest także zwrot pieniędzy przy kradzieży samych kołpaków, a także standardowego wyposażenia. Chodzi tutaj o takie przedmioty jak trójkąt czy gaśnica.
compliance