Materiały na budowę – gdzie je kupować, żeby się opłaciło?

Materiały na budowę – gdzie je kupować, żeby się opłaciło?

Gdy projekt jest już przygotowany, kierownik zakontraktowany, a wykonawca gotowy do działania we wskazanym terminie, budowa musi zyskać niezbędne „paliwo”. Są nim rzecz jasna materiały budowlane, które są konieczne i które należy kupić. Koszty te ponosi rzecz jasna inwestor i najczęściej stanowią one sumarycznie główny wydatek związany z wybudowaniem własnego miejsca. Opłacenie usług świadczonych przez wykonawcę czy kierownika jest relatywnie tańsze, a jeśli dom ma być solidny i zgodny z wszelkimi standardami budownictwa, nie ma żadnego miejsca na błędy.

Na szczęście polski rynek jest bardzo nasycony materiałami wykorzystywanymi w czasie budowy, a ostateczne koszty są i tak determinowane przez wybraną technologię i specyfikę realizowanego projektu. Najdroższe są zwykle domy budowane w sposób tradycyjny, jak też domy pasywne – te ostatnie jednak nie zyskały w Polsce dużej popularności, głównie ze względów ekonomicznych. Prawdopodobnie jednym z tańszych wariantów będzie dom drewniany. Naturalny surowiec stanowi w tym przypadku główny wykorzystywany materiał, a jego cena nie jest zbyt wysoka.

Oczywiście podwyższają ją procesy technologiczne, którym drewno na budowę musi zostać poddane nim trafi na plac. Przede wszystkim ważna jest jego impregnacja, która ma na celu zabezpieczenie przed łatwym zapłonem, a także aktywnością szkodników drewna. Zwiększone ryzyko pożaru oraz ataku na przykład korników to jedne z głównych czynników ryzyka przy domach z drewna, stąd tak istotna jest optymalna impregnacja zanim rozpocznie się budowa. Trzeba upewnić się, że drewno zostało na początek odpowiednio przygotowane.

Dobre źródło z najlepszymi możliwymi cenami Drewno budowlane zamawia się zazwyczaj w tartakach, działają też firmy, które sprowadzają odpowiedni surowiec i przygotowują we własnym zakresie. Część ekip zajmujących się budową domów drewnianych dysponuje własnym materiałem, który jest kupowany przez klienta razem z usługą budowlaną. Plusem tego rozwiązania jest bez wątpienia to, że wykonawca ponosi pełną odpowiedzialność nie tylko za swoją pracę, ale również za to, co posłużyło do wybudowania domu. Udana budowa w przypadku innych technologii wymaga kupna pustaków ceramicznych, bloczków betonowych czy innych rozwiązań, których w sprzedaży nie brakuje.

Pewnym sposobem na oszczędności w kontekście materiałów jest skorzystanie ze wsparcia składów budowlanych. Są to hurtownie, w których ceny potrafią być niższe z uwagi na duży wolumen sprzedaży. Inni natomiast próbują kupować materiały bezpośrednio od ich producentów, co także jest ciekawym i cenionym rozwiązaniem. W takich sytuacjach wynegocjowanie dobrych cen jest w pełni realne.

Kolejna kwestia to osobiste kontakty wykonawców z hurtowniami lub producentami, co także bywa korzystne. Często na gruncie takich relacji, nierzadko utrzymywanych od lat, pojawia się perspektywa wypracowania jeszcze wyższych upustów, czego nie da się zignorować, gdy budowa ma pochłonąć mniej pieniędzy.

kanalizacja teletechnizna